Jak wyleczyć świerzb?
Choroby skóry to częsta przypadłość, która może przydarzyć się zarówno ludziom jak i zwierzętom. Wśród nich niezwykle często występują choroby przenoszone przez pasożyty. Jak sobie poradzić, gdy odczuwasz dokuczliwy świąd, a twoja skóra dodatkowo pokryta jest licznymi zmianami? Odpowiadamy!
Czym jest świerzb?
Świerzb to choroba zakaźna przenoszona przez pasożyty. Najczęściej odpowiedzialne są za nią roztocza, które mogą występować na pościeli, ubraniach, ręcznikach, bądź innych wyrobach tekstylnych. Charakterystycznym objawem świerzbu jest wzmożony świąd skórny pojawiający się na rękach, okolicach narządów płciowych oraz na fałdach skórnych. Charakteryzuje się silnym zaczerwienieniem oraz widocznymi zmianami w postaci bąbli bądź grudek.
Jakie leki na świerzba wybrać?
Leczenie świerzbu nie jest skomplikowanym procesem, jednak nie obędzie się bez profesjonalnych preparatów. Niezbędne w tym przypadku będą leki na świerzba. Ze względu na typ choroby dostępne preparaty stosowane są bezpośrednio na powierzchnię skóry, zaleczając zmiany i eliminując pasożyty, żywiące się twoją tkanką. Do najpopularniejszych wciąż należą produkty z 10% zawartością składnika, jakim jest benzoesan benzylu, który skutecznie chroni skórę, docierając do jej najgłębszych warstw.
Profilaktyka w przypadku świerzbu
Oprócz samego leczenia w przypadku zakażenia świerzbowcem niezbędna jest również profilaktyka. Wśród niej znajdą się takie elementy, jak regularne pranie zasłon, pościeli i ręczników. Co więcej, warto pamiętać, aby każdy z domowników miał własny ręcznik oraz inne produkty higieniczne, co znacząco obniży możliwość zachorowania. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnych preparatów do prania, które pozwolą na natychmiastowe pozbycie się ewentualnych pasożytów. Miej na uwadze, że utrzymywanie czystości powinno być stałym elementem codziennych obowiązków, nie tylko w przypadku pojawienia się objawów chorobowych.
Czy konieczna jest rejestracja do lekarza?
W wielu przypadkach leczenie świerzbowca możliwe jest bez konieczności ingerencji specjalisty. Jeżeli objawy nasilają się, a zastosowane leczenie nie przynosi miarodajnych rezultatów, konieczna będzie rejestracja do lekarza. Specjalista dokładnie zbada twój stan skóry i dobierze właściwe środki, które pozwolą całkowicie pozbyć się problemu. Jeśli masz wątpliwości lub nie jesteś pewny postawionej samodzielnie diagnozy, porada lekarza będzie najlepszym rozwiązaniem.