Świerzb – jak szybko się go pozbyć?

Świerzb – jak szybko się go pozbyć?

Zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk skóra, która swędzi. Wysypka, grudki i pęcherzyki. Zauważyłaś te nieprzyjemne objawy u siebie? W takim razie najprawdopodobniej rozwija się u Ciebie świerzb. To choroba zakaźna, z którą zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Co zrobić, by szybko i skutecznie ją wyleczyć?

Sięgnij po ogólnodostępne środki

W aptece czekają na Ciebie leki na świerzba dostępne bez recepty. Największą popularnością cieszą się środki o działaniu miejscowym, do których należą maści i kremy. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy zaaplikować cienką warstwę produktu na swędzącą skórę i pozostawić ją tam na kilka godzin. Najczęściej pasożyt zajmuje takie obszary ciała jak: pachwiny, podbrzusze, nadgarstki, łokcie oraz przestrzeń pomiędzy palcami. Pamiętaj, że liczy się czas, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej rozpocznij kurację. Wykazuj się systematycznością i obserwuj postępy. Jeżeli nie będą zadowalające, zaopatrz się w tabletki na świerzba, które spowalniają postęp choroby i redukują stan zapalny. Ewentualne wątpliwości skonsultuj z farmaceutą, który udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji.

Skorzystaj ze wsparcia medycznego

Obawiasz się, że na świerzb cierpią też pozostali domownicy? Aby uzyskać stuprocentową diagnozę, należy pobrać fragment naskórka i poddać go badaniu. Koniecznie udaj się do specjalisty, który zleci test i poinformuje o jego wynikach. Rejestracja do lekarza w większości przychodni odbywa się również telefonicznie i internetowo, więc nie będziesz musiał opuszczać domu, żeby umówić wizytę. Wszystko odbędzie się sprawnie i bez zbędnych kłopotów. Miej na uwadze to, że świerzb jest bardzo zaraźliwą chorobą. Udając się do placówki medycznej, zachowaj więc wszelkie środki ostrożności tak, by nie narażać innych pacjentów na niebezpieczeństwo.

Jak uniknąć ponownego zarażenia? Wskazówki

Po tym, jak wrócisz do zdrowia, warto pamiętać o regularnej profilaktyce. Co zrobić, żeby uniknąć ponownego zachorowania? Jeżeli w pracy masz bezpośredni kontakt z ludźmi i regularnie ich dotykasz, tak jak robią to pielęgniarki albo kosmetyczki, zakładaj komplety medyczne damskie i rękawiczki jednorazowe. Dokładnie myj ręce po powrocie z siłowni, basenu, czy przedszkola, z którego odebrałaś dziecko. Korzystaj wyłącznie z własnego ręcznika, szczotki i gąbek i nie pożyczaj ubrań innym osobom. Zachowaj spostrzegawczość i nie ignoruj żadnych sygnałów, które wydają się niepokojące. Dzięki temu będziesz mogła odetchnąć, bo ryzyko zakażenia zmaleje, a Ty nie zostaniesz narażona na kolejne nieprzyjemności.