W czym może pomóc lekarz rodzinny?

W czym może pomóc lekarz rodzinny?

Z pewnością każdy z nas ma swojego lekarza rodzinnego, który jest często pierwszym kontaktem w niepokojącej sytuacji . Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak duże możliwości mają właśnie lekarze ogólni, którzy na co dzień przyjmują pacjentów w rodzinnych przychodniach. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy!

Gdy potrzebna pilna recepta

W życiu każdego z nas zdarzają się sytuacje, gdy potrzebna jest pilna recepta na lek lub środek farmaceutyczny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że lekarz rodzinny jest w stanie wystawić receptę na większość środków i bezmyślnie wykupują płatne konsultacje online. Lekarz pierwszego kontaktu wypisze bowiem receptę nie tylko na antybiotyki czy ważne leki, ale także inne medykamenty, takie jak np. antykoncepcja awaryjna czy środki uspokajające. Wobec tego, zanim zdecydujesz się na płatną konsultację w celu pozyskania oferty, zadzwoń do swojej przychodni i sprawdź, czy lekarz rodzinny nie wystawi ci jej zupełnie za darmo.

Konsultacja medyczna

W dobie pandemii koronawirusa niezwykle popularne stały się tzw. teleporady i konsultacje medyczne przeprowadzane za pośrednictwem internetu. Choć epidemia już wyhamowała, tego typu usługi wciąż są chętnie praktykowane przez lekarzy rodzinnych. Dzięki temu na korytarzach przychodni jest nieco swobodniej, a pacjenci mimo wszystko są zadowoleni. Lekarze rodzinni posiadają rozległą wiedzę z zakresu nawet bardzo specyficznych chorób i dolegliwości, takich jak np. nadpłytkowość, zapalenie trzustki czy włośnica. Objawy bywają jednak mylące, dlatego przed udaniem się do konkretnego specjalisty warto skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu.

Skierowanie na badania

Jednym z naczelnych obowiązków lekarzy rodzinnych jest wystawianie skierowań na różnego rodzaju zabiegi i pogłębione badania. W sieci można jednak znaleźć szereg niespójnych informacji, że niektóre badania nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i można wykonać je tylko w gabinecie prywatnym. Tego typu kwestie warto jednak omówić z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ jeśli chodzi np. o pogłębione badania tomograficzne, laboratoryjne czy USG, Wrocław czy Warszawa – zazwyczaj jest on w stanie wystawić dedykowane skierowanie na darmowe wykonanie badania w publicznej placówce.

Lekarz rodzinny dysponuje imponującą wiedzą z zakresu wszelkich chorób i dolegliwości. Z tego powodu zanim podejmiemy konkretne kroki w celu udania się do konkretnego specjalisty, zdecydowanie warto odbyć konsultację w poradni pierwszego kontaktu.